м.Вінниця, просп.Коцюбинського, 11а
ТЦ "Алі-Баба", 3-й поверх
ТЦ "Анастасія", 3-й поверх
+380-50-461-22-89
+380-98-362-90-90

Внутрішньовушні слухові апарати. Важливі нюанси вибору

Сучасний ринок сурдотехніки пропонує досить великий асортимент моделей завушних слухових апаратів з виносним ресивером, які використовують технології відкритого протезування. Незважаючи на це, внутрішньовушні слухові апарати (ВСА), як і раніше, можуть стати хорошим рішенням для людей з невеликою втратою слуху, оскільки мають низку незаперечних переваг. Непомітні та мініатюрні, вони повністю розташовуються всередині вушної раковини, надаючи користувачам природніше звучання.

За даними європейських досліджень, 40% людей, які не користуються слуховими апаратами, у разі потреби зупинили б свій вибір на внутрішньовушних моделях, а 98% реальних користувачів максимально високо оцінюють своє задоволення від носіння ВСА.


Зберігаємо природне звучання

Внутрішньовушний слуховий апарат, незалежно від місця розташування – у вушній раковині чи слуховому проході, має мікрофон, підсилювач та телефон. За допомогою цих компонентів сигнали, що надходять з навколишнього середовища, певним чином обробляються і передаються безпосередньо у вухо пацієнта. Тому на відміну від завушних слухових апаратів внутрішньовушні здатні використовувати акустичний потенціал вушної раковини, оскільки розташовуються або в самій раковині, або, у разі внутрішньоканальних апаратів, ще глибше на вході в слуховий прохід. Таке вдале розташування дає можливість ВСА виконати важливу умову: забезпечити природне звучання всієї аудіоінформації, тобто надати користувачеві чисте натуральне звучання.
Ще одна перевага внутрішньовушних слухових апаратів – поповнення (компенсація) втраченого резонансу відкритого вуха. Розглянемо його докладніше. Кожен слуховий прохід має резонанс відкритого вуха пасивне посилення без участі апаратів. Частота, де воно виникає, залежить від довжини повітряного простору в слуховому проході. У дорослої людини це посилення в середньому становить 15-17 дБ в області 2,7 кГц, що є важливою умовою забезпечення розбірливості мови.

Коли пацієнт надягає завушний слуховий апарат із вкладишем, довжина повітряного простору слухового проходу порівняно з відкритим вухом скорочується приблизно вдвічі. Тому посилення, сформоване геометрією відкритого вуха, зникає з важливого діапазону частот в області 2,7 кГц. При цьому не важливо, яку вкладку буде використано – стандартну чи індивідуальну. Винятком є лише відкритий вкладиш, резонансне посилення у якому зберігається з допомогою «прозорості» його форми.

У завушних слухових апаратах зі стандартним ріжком амплітудно-частотна характеристика (крива посилення) має небажаний пік у районі 1 кГц, що створює відчуття різкості мови без покращення її розбірливості. Користувач пристрою може відчувати певний дискомфорт. Для того, щоб виправити ситуацію, деякі виробники використовують спеціальні демпфери або цифрові фільтри. Тобто згладжування амплітудно-частотної характеристики для отримання приємнішого звучання в завушних слухових апаратах неможливе без застосування додаткових засобів. У деяких випадках під час налаштування завушного слухового апарату доцільно використовувати додаткове посилення в області мовних частот, за допомогою якого є шанс зробити звучання більш природним і приємним, задіявши при цьому потенціал залишкового слуху людини.
На відміну від завушних слухових апаратів, передавальний акустичний тракт ВСА має принципову відмінність: у ньому відсутня ріжок і вкладиш, тому звук від телефону передається у вухо найбільш коротким шляхом, а пік амплітудно-частотної характеристики спочатку знаходиться в потрібному діапазоні 2-3 кГц. Таким чином, внутрішньовушні слухові апарати, як і будь-який інший виріб отопластики, «руйнують» резонанс відкритого вуха. Проте їхня специфічна АЧХ має оптимальну для компенсації втрати резонансу форму. Це дозволяє отримати звук, максимально наближений до натурального.


Хто може стати користувачем внутрішньовушних слухових апаратів, а кому вони не показані?

Існує кілька важливих критеріїв, за допомогою яких можна визначити, чи підійде внутрішньовушний слуховий апарат пацієнту або доведеться підбирати йому модель іншої конфігурації.
• Помірна втрата слуху. Максимально допустимим вважається третій ступінь. Обмеження пов’язане з тим, що при більшій втраті слуху ВСА не зможе якісно виконувати поставлене перед ним завдання.
• Розміри та анатомічна будова зовнішнього слухового проходу. Вони повинні дозволяти розташувати корпус апарату всередині нього (розмір ВСА для багатьох користувачів має велике значення). Жодного дискомфорту при цьому виникати не повинно.
• Відсутність протипоказань. У потенційного клієнта всередині слухового проходу не повинно бути запальних процесів та їх рецидивів, новоутворень у вигляді папілом чи бородавок, а також великої кількості в’язкої чи рідкої сірки.
• Відсутність у пацієнта яскраво вираженої оклюзії.

До речі, люди похилого віку з невеликими втратами слуху, у яких шкірні покриви занадто сухі, часто віддають перевагу внутрішньовушним, а не завушним слуховим апаратам. Причина в тому, що корпус завушного апарату надмірно дратуватиме шкіру, доставляючи фізичний дискомфорт користувачу. Тому навіть великі за розміром ВСА, які можна розташувати у вушній раковині, стануть найкращим рішенням порівняно із завушними апаратами.

Причиною відмови від використання внутрішньовушних слухових апаратів можуть стати деякі особливості фізичного стану здоров’я потенційного користувача:
• Наявність запального процесу у вусі, зокрема рецидиву (отити). І тут дуже важливо не спровокувати посилення проблем зі здоров’ям.
• Занадто рідка або, навпаки, в’язка сірка, яка може посилити ймовірність поломки апарата.
• Маленькі та вузькі слухові проходи. Вони не дозволять виготовити корпус ВСА, в якому вдасться розмістити всі компоненти.

• Занадто сильний ступінь втрати слуху. Навіть найпотужніший внутрішньовушний апарат не здатний якісно скоригувати втрату слуху більше третього ступеня.

• Високий ризик виникнення оклюзії. Якщо на аудіограмі пацієнта є досить велика так звана полиця збережених низьких частот, ВСА доставлятиме більше дискомфорту, ніж реальної користі.

Крім того, внутрішньовушні слухові апарати не рекомендується пропонувати дітям віком до 12-14 років. Це з тим, що слухова система на той час ще не повністю сформована. Якщо дитина впаде і, наприклад, удариться головою, великий шанс травмувати слуховий прохід.


Основні правила підбору внутрішньовушного слухового апарату

Щоб визначити, чи зможе людина користуватися внутрішньовушним слуховим апаратом і отримувати від нього очікувану користь, до моменту оформлення замовлення виготовлення його корпусу рекомендується провести деякі додаткові маніпуляції. Найважливіша – приміряння класичної завушної або моделі з виносним ресивером того ж виробника і тієї ж потужності, що і передбачуваний ВСА. Слуховий прохід при цьому має бути максимально закритим, що дозволить оцінити ймовірність появи оклюзії. Якщо під час тестування буде отримано позитивну відповідь (виражена оклюзія), то у майбутньому внутрішньовушний слуховий апарат із помічника однозначно перетвориться на джерело дискомфорту.

Чому так важливо на етапі підбору типу слухового апарату оцінити ризик виникнення оклюзії? Відчуття заткнутого вуха в більшості людей викликає негативні реакції через те, що утворюється так званий ефект зайвої гучності власного голосу при закритому слуховому проході або оклюзія. І замість слухати оточення, людина починає концентруватися на звучанні свого голосу. Ще один важливий аспект: більшість побутових шумів знаходиться на низьких частотах. Якщо оклюзія у потенційного користувача ВСА сильно виражена, а достатній вент у корпусі зробити неможливо, то апарати стануть відволікаючим фактором замість того, щоб надавати максимально можливу розбірливість важливої аудіоінформації.


Скільки прослужить внутрішньовушний слуховий апарат?

Протягом усього свого життя внутрішньовушний слуховий апарат знаходиться в більш агрессивному, в порівнянні з завушними слуховими аппаратами, середовищі, а отже, вимагає максимально дбайливого поводження та ретельного догляду. Як показує практика, середній термін служби ВСА становить 3-4 роки. Те, наскільки довго він працюватиме справно, залежить від кількох факторів, найважливішими з яких є склад та кількість сірки людини та її потожирових виділень. Тому що, чим агресивнішим є середовище, в якому постійно знаходиться апарат, тим швидше відбудеться окислення його компонентів, пристрій швидше вийде з ладу і йому буде потрібно ремонт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Записаться на прием


    ×
    ЗАЯВКА НА РАССРОЧКУ




      ×
      0